ATATÜRK'ÜN AMERİKA'YA SESLENİŞİ

Aşağa gitmek

ATATÜRK'ÜN AMERİKA'YA SESLENİŞİ

Mesaj tarafından YÖNETİCİ Bir Çarş. Mayıs 27, 2009 1:06 pm

VİDEO

http://video.google.com/videoplay?docid=-3029625415138161365&ei=pR8dSq2YK6P42wKrxOm5AQ&q=atat%C3%BCrk%C3%BCn+amerikaya+sesleni%C5%9Fi+


Ulu Önder Mustafa Kemal ******, 1925 yılında ABD'nin Ankara Büyükelçisi ile ****** Orman Çiftliğinde yaptığı konuşmada, ABD yönetimine seslendi.

Gazi Mustafa Kemal ****** ve A.B.D. Türkiye Büyükelçisi Joseph C. Grew'in o günkü görüşmesi sesli olarak kaydedildi. Görüntülerde gözden kaçmayan bir konu Büyükelçi Grew'in, ******'ün karizmasından oldukça etkilenmiş olması. Grew'in, ******'ün hareketlerini aynen yapması dikkat çekiyor.

İşte 1925 yılında ****** Ankara Orman Çiftliğinde ******'ün Amerika devletine yaptığı konuşma.

Muhterem Amerikalılar,

Türk milletiyle Amerikan milletleri ve karşılıklı olduğuna emin bulunduğum muhabbet ve samimiyetin tabii menşei hakkında birkaç söz söylemek isterim.

Türk milleti zaten demokrattır. Eğer bu hakikat şimdiye kadar medeni beşeriyet tarafından tamamıyla anlaşılmamış bulunuyorsa, bunun sebeplerini muhterem sefirimiz Osmanlı İmparatorluğu'nun son devirlerini işaret ederek çok güzel ifade ettiler. Diğer taraftan Amerikan Milletinin kendini hissettiği dakikada istinad ettiği demokrasidir

Amerikalılar bu mevhibe ile mümtaz bir millet olarak beşeriyet dünyasında arzı mevcudiyet eyledi. Büyük bir millet birliği kurdu. İşte bu noktadandır ki Türk milleti Amerika milleti hakkında derin ve kuvvetli bir muhabbet hisseder. Ümit ederim ki bu müşahede iki millet arasındaki mevcut olan muhabbeti kökleştirecektir. Yalnız bu kadarla kalmayacak, belki tüm beşeriyeti birbirini sevmeye ve bu müşterek sevgiye mani olan mazi hurafelerini silmeye, dünyayı sulh ve huzur altına sokmaya medar olacaktır.

Muhterem Amerikalılar,

Temsil etmekle mubayi olduğum Türk milletinin, Yeni Türkiye Cumhuriyeti'nin insani gayesi işte bundan ibarettir. Bu yüksek gayede zaten çok yükselmiş bulunan Amerika milletinin, Türk milleti ile beraber olduğundan şüphem yoktur."
YÖNETİCİ
YÖNETİCİ
Admin

Mesaj Sayısı : 188
Kayıt tarihi : 01/05/09

Kullanıcı profilini gör http://turkturan.yetkinforum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz