EGE'DE KURTARMA TATBİKATI

Aşağa gitmek

EGE'DE KURTARMA TATBİKATI

Mesaj tarafından YÖNETİCİ Bir Çarş. Mayıs 06, 2009 7:02 pm

TÜRK Silahlı Kuvvetleri’nin planlı tatbikatlarından ‘Anadolu Yıldızı 2009 Müşterek Arama Kurtarma Tatbikatı’nın fiili safhası Ege Denizi’nde Foça’nın 40 mil açığında başladı. Tatbikatın sabah yapılan bölümünde, kaza sonucu denizde mahsur kalan 6 kazazede kurtarıldı.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin arama kurtarma unsurlarının imkan ve kabiliyetlerini denemek, müşterek arama kurtarma faaliyetlerinde işbirliği ve koordinasyonu en üst seviyeye çıkartmak, arama kurtarma usullerinin uygulanmasına yönelik eğitimleri geliştirmek amacıyla planlanan Anadolu Yıldızı 2009 Arama Kurtarma Tatbikatı’nın fiili safhası Ege Denizi’nin uluslar arası sularında başladı.

Tatbikatın sabahki bölümünde, Ege Denizi’nin Türk Arama Kurtarma Bölgesi içinde yer alan Midilli ve Sakız Adası arasındaki uluslararası sularda seyir halinde bulunan bir ticaret gemisinden yardım çağrısı alındı. Yardım çağrısı Türkiye’nin servis sağlayıcı ülkesi olduğu Uydu Yardımlı Arama Kurtarma Sistemi (COSPAS- SARSAT) üzerinden Denizcilik Müsteşarlığı Ana Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi’ne, daha sonra da Sahil Güvenlik Komutanlığı Deniz Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi’ne ulaştı. Yardım sinyali üzerine Deniz Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi kurtarma faaliyetlerine başladı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi’nden yardım istedi.

TSK HAREKETE GEÇTİ

Bunun üzerine TSK Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi, Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve Hava Kuvvetlerdi Komutanlığı Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezlerini ve Genel Kurmay Başkanlığı Özel Kuvvetler Komutanlığı’nı görevlendirerek arama kurtarma harekatını başlattı. Kara Kuvvetleri Komutanlığı’ndan bir arama kurtarma helikopteri, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’ndan 1 fırkateyn, 2 korvet/kurtarma botu ve bir SAT timi, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’ndan bir arama kurtarma uçağı ve bir arama kurtarma helikopteri, Sahil Güvenlik Komutanlığı’ndan bir sahil güvenlik botu ve bir arama kurtarma helikopteri, Genelkurmay Başkanlığı Özel Kuvvetler Komutanlığı’ndan da bir genel maksat helikopteri ve Doğal Afet Arama Kurtarma Timi bölgeye gönderildi.

ÖĞLEDEN SONRA DAĞCILARI KURTARACAKLAR

Hava Kuvvetleri’ne ait Casa uçağı, denizde bulunan kazazedelerin yerini belirledi. Ardından can salında bulunan 3 kazazede Sahil Güvenlik botu tarafından, denizde bulunan bir kazazede ise Sahil Güvenlik Helikopteri tarafından kurtarıldı. Daha sonra sırayla bölgeye gelen Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı ve Özel Kuvvetler Komutanlığı’na ait helikopterler, denizde tespit edilen birer kazazedeyi kurtardı. Kazazedeler İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne gönderildi. Tatbikatın öğleden sonra İzmir’in Menemen İlçesi’nde bulunan Dumanlı Dağı’nda yapılacak bölümünde ise, dağda mahsur kalan bir dağcı timinin kurtarılması canlandırılacak.
avatar
YÖNETİCİ
Admin

Mesaj Sayısı : 188
Kayıt tarihi : 01/05/09

Kullanıcı profilini gör http://turkturan.yetkinforum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz